Mit csinálok napi 13 órában?

Najó, ebéd és vacsoraszünettel csak mondjuk 11 és fél. De szombat is munkanap. Ez az átlagosnál csak egy kicsivel többet dolgozó japán építésziroda munkaideje. A gyakornokokat pedig titkárnői feladatok ellátására és végtelen mennyiségű makett építésére tartják. Hál'istennek, a papírmunkára zsenge japántudásom miatt alkalmatlan vagyok, ezért marad a sniccer és a ragasztószalag, illetve ma már egy kicsit 'research'öltem is. Az iroda amúgy, több másik társasággal együtt a napokban nyerte meg az arany oroszlánt a biennálén. 



A képeken az egyik aktuális projekt modelljei láthatóak,két léptékben, én főleg a különböző ablakosztások ragasztgatásával mulatom az időt.


Sendai Médiatheque

Sendaiban legfőbb uticélunk az Ito Toyo tervezte Méditheque volt. Sendai ismerős lehet tavalyról, ahogy az egész Tohoku régió is, itt volt márciusban a nagy földrengés és tsunami. Következzék egy videó, ami a rengés alatt készült az épületben. Az álmennyezetet azóta kicserélték, a mostani biztos sokkal biztonságosabb, de egyáltalán nem olyan jó.

2000 km, 7 nap


Ha már egyszer nyár van, és végre az egyetem is becsukott legalább három napra, akkor igazán itt volt az ideje egy újabb hosszabb utazásnak. A célpont most Tohoku régió, vagyis a nagy sziget, Honshu Tokiótól északra eső része volt. Mivel pénzem az nincs, vagy csak alig (szeptemberben elköltözünk és az egy vagyonba kerül, de erről majd akkor), továbbra se utaztam shinkanzennal, a nagyon gyors vonattal. Maradt helyette a jól bevált 'local',vagy futsudensha, ami minden bokornál megáll, de legalább van idő a tájat nézni. Nézni pedig van mit, Tohokuban más sincs, csak hegy meg erdő, meg a tengerpart, ha a vonat éppen arra tekereg. Nagyon nagy élmény volt, de egy darabig látni nem akarok vonatot.
Fényképgyűjtemény itt.

Nem az enyém

De remélem jövőre nekem is lesz hasonló. Itt a tokiói egyetemen bevett gyakorlat, hogy a diplomahajrá idején az éppen nem diplomázó hallgatók segítenek a végzősöknek. A mi laborunkban a segítség a modell építésére korlátozódott, de így is a teljes labor egy hetet töltött az elkészítésével. A japánok pedig tudnak makettezni, és talán végreénis egy kicsit többet konyítok a dologhoz.